معماری
خانه / اهل بیت (ع) / امام مهدی (عج) / نامه امام مهدی و شیخ مفید

نامه امام مهدی و شیخ مفید

نامه امام مهدی و شیخ مفید

در این مقاله به بررسی نامه امام مهدی و شیخ مفید  خواهیم پرداخت. مرحوم مفید براستی آیه ای از آیات خدا و نابغه ای از نوابغ روزگار و شخصیت کم نظیری از شخصیتهای کم نظیر جهان هستی بود.
او بزرگ بزرگان و سرور فقیهان بود که ویژگیهای برتری در وجود او گرد آمده و ریاست عامه به او منتهی شده و همگان در دانش، فقاهت، برتری، ورع، پروایشگی، پارسایی، عدالت و بزرگمنشی او، اتفاق نظر داشتند.
بر این اساسی، هیچ جای شگفتی ندارد که چنین انسان برجسته و والایی را توفیق یار گردد که امام عصر(ع) نامه های متعددی ( نامه امام مهدی و شیخ مفید ) بر او بنگارد و او به این افتخار عظیم مفتخر شود که بویژه در سالهای آخر زندگیش هر سال نامه ای از آن کعبه مقصود و قبله موعود دریافت دارد.
درست است که در کتابهای حدیثی و رجالی تنها به دو نامه از آن گرامی به مرحوم مفید می رسیم، اما از محتوای نامه دوم چنین دریافت می گردد که حضرت مهدی(ع) بیش از دو نامه به سوی او فرستاده است که بزودی شما خواننده گرامی، این نکته را خواهی دید.
و روشن است که هر کدام از این نامه ها، نشان افتخار و مباهات بر سینه آن فقیه و عالم گرانقدر و پراخلاص می نهد و تاج عزت و کرامت و شرافت بر سرش می گذارد، راستی که خداوند رحمت خویش را به هر کس که خواست، اختصاص می دهد.

نخستین نامه امام مهدی و شیخ مفید

( نامه امام مهدی و شیخ مفید )

متن نخستین نامه مبارک را که در ماه صفر ۴۱۰ هجری به دست شیخ مفید رسیده است، می آوریم و آنگاه به شرح برخی فرازهای آن می پردازیم:
للاخ السدید و الولی الرشید، ابی عبدالله محمد بن محمد بن النعمان أدام الله اعزازه!
من مستودع العهد المأخوذ علی العباد!
به برادر استوار و شایسته کردار و دوست رشید، شیخ مفید ابو عبدالله محمد بن محمد بن نعمان که خدای عزت او را پایدار سازد!
از سوی همو که گنجینه عهد و پیمانی است که خدا از بندگان گرفته!
بسم الله الرّحمن الرّحیم
امّا بعد! سلام علیک ایها المخلص فی الدین، المخصوص فینا بالیقین، فانا نحمد – الیک – اللَّه، الذی لا اله هو و نساله الصلاه علی سیدنا و مولانا و نبینا محمد و اله الطاهرین.
و نعلمک – ادام الله توفیقک لنصره الحق و اجزل مثوبتک علی نطقک عنا بالصدق -: انه قد أذن لنا فی تشریفک بالمکاتبه و تکلیفک ما تودیه عنا الی موالینا قبلک – أعزهم الله بطاعته و کفاهم المهم برعایته و حراسته –
فقف – امدک اللَّه بعونه علی أعدائه المارقین من دینه – علی مانذکره و اعمل فی تأدیته الی من تسکن الیه، بما نرسمه ان شاءاللَّه.
نحن و ان کنا ثاوین بمکاننا، النائی عن مساکن الظالمین، حسب الذی أراناه اللَّه تعالی لنا من الصلاح ولشعیتنا المؤمنین فی ذلک ما دامت دوله الدنیا للفاسقین.
فانا نحیط علما بأبنائکم و لا یعزب عناشی ء من أخبارکم و معرفتنا بالذل الذی أصابکم، مذ جنح کثیر منکم الی ما کان السلف الصالح عنه شاسعا و نبذوا العهد المأخوذ وراء ظهورهم کأنهم لایعلمون.
انّا غیر مهملین لمراعاتکم ولا ناسین لذکرکم ولو لاذلک لنزل بکم اللاواء واصطلمکم الاعداء، فاتقوا اللَّه جل جلاله و ظاهرونا علی انتیاشکم من فتنه قد أنافت علیکم، یهلک فیها من حم أجله و یحمی عنها من أدرک أمله و هی أماره لازوف حرکتنا و مباثتکم بأمرنا و نهینا، واللَّه متم نوره ولو کره المشرکون.
اعتصموا بالتقیه من شب نار الجاهلیه، تحششها عصب أمویه یهول بها فرهه مهدیه.
أنا زعیم بنجاه من لم یرم فیها المواطن الخفیه و سلک فی الظعن منها السبل المرضیه.
اذا حل جمادی الاولی من سنتکم هذه، فاعتبروا بما یحدث فیه واستیقظوا من رقدتکم لما یکون فی الذی یلیه.
ستظهر لکم من السماء آیه جلیه و من الارض مثلها بالسویه و یحدث فی أرض المشرق ما یحزن و یقلق و یغلب من بعد علی العراق طوائف عن الاسلام مراق، تضیق بسوء فعالهم علی أهله الارزاق، ثم تنفرج الغمه من بعد ببوار طاغوت من الاشرار، ثم یسر بهلاکه المتقون الاخیار.
و یتفق لمریدی الحج من الافاق ما یأملونه منه، علی توفیر علیه منهم و اتفاق ولنا فی تیسیر حجهم علی الاختیار منهم والوفاق شأن یظهر علی نظام واتساق.
فلیعمل کل امری ء منکم بما یقربه من محبتنا و یتجنب ما یدنیه من کراهتنا و سخطنا، فأن أمرنا بغته فجأه حین لاتنفعه توبه و لا ینجیه من عقابنا ندم علی حوبه.
واللَّه یلهمکم الرشد و یلطف لکم فی التوفیق برحمته.
نسخه التوقیع بالید العلیا، علی صاحبها السلام.
هذا کتابنا الیک ایها الاخ الولی و المخلص فی ودنا الصفی و الناصر لنا الوفی، حرسک اللَّه بعینه التی لاتنام، فاحتفظ به، و لا تظهر علی خطنا – الذی سطرناه بماله ضمناه – أحدا، و أد مافیه الی من تسکن الیه و اؤص جماعتهم بالعمل علیه ان شاءاللَّه و صلی اللَّه علی محمد و آله الطاهرین

نامه امام مهدی و شیخ مفید ، شیخ مفید ، امام مهدی
نامه امام مهدی و شیخ مفید

نامه امام مهدی و شیخ مفید :

شیخ مفید

ترجمه:
بنام خداوند بخشاینده بخشایشگر
اما بعد! درود بر تو ای دوست پراخلاص در دین خدا!
ای آنکه در عشق و ایمان به خاندان وحی و رسالت به اوج آگاهی و یقین پرکشیده ای! ما، در نامه خویش به سوی تو، آفریدگار بی همتایی را که جز او خدایی نیست، سپاس گفته و از بارگاه باعظمت او بر سرور و سالار و پیام آورمان محمد صلی الله علیه و آله وسلم و خاندان گرانقدر و پاک او درود و رحمت جاودانه می طلبیم.
و به تو که خداوند برای یاری حق توفیقت ارزانی داشته، پاداشت را بخاطر سخنان جاودانه ای که با صداقت از جانب ما می گویی، کامل و افزون سازد! اعلام می داریم که به ما (از جانب آفریدگار هستی) اجازه داده شده است که تو را به افتخار دریافت نامه و پیام کتبی مفتخر ساخته و تو را مسئول سازیم که آنچه را به تو می نگاریم، همه را به دوستان راستین ما که در قلمرو پیام رسانیت هستند، برسانی. به آن دوستان و شیفتگانی که خداوند به برکت فرمانبرداری از حق، گرامیشان بدارد و در پرتو حراست و عنایت خود به آنان، کارهایشان را کفایت و مشکلاتشان را مرتفع سازد.
از این رو به آنچه یادآوری کردیم، آگاه باش که خداوند با یاریش تو را در برابر دشمنانش که از مرزهای دین او بیرون رفته اند، تأیید فرماید و نیز در کار بزرگ رسانیدن آنچه که به خواست خداوند بر تو یادآوری و ترسیم خواهیم نمود به کسانی که بدانها اطمینان و اعتماد داری، عمل نما!
گر چه، ما اینک آنچه خداوند (بر اساس حکمت خویش) برای ما و پیروان باایمانمان، صلاح اندیشیده است، تا هنگامی که حکومت دنیا در دست فاسقان و استبدادگران است، در مکانی دور از قلمرو بیدادگران سکونت گزیده ایم، اما بر اوضاع و اخبار شما و جامعه شما به خوبی آگاهیم. چیزی از رخدادهای زندگی شما بر ما پوشیده نمی ماند و شرایط غمبار و دردناکی که شما بدان گرفتار آمده اید، آنگونه که هست برای ما شناخته شده است؛ از آن زمانی که بسیاری از شما به راه و رسم ناپسندی که پیشینیان شایسته کردارتان از آن دوری می گزیدند، روی آورده و پیمان فطرت را، به گونه ای پشت سر انداختید که گویی هرگز بدان آگاه نیستید… و آنگاه (به کیفر گناهان) به این شرایط غمبار و خفت انگیز گرفتار گشتید.
ما از سرپرستی و رسیدگی به امور شما کوتاهی نورزیده و یاد شما را از صفحه خاطر خویش نزدوده ایم، که اگر جز این بود، موج سختیها بر شما فرود می آمد و دشمنان بدخواه و کینه توز، شما را ریشه کن می ساختند.
نامه امام مهدی و شیخ مفید : پس پروای خدا را پیشه سازید و از (اهداف بلند و آسمانی) ما پشتیبانی کنید تا شما را از فتنه ای که به سویتان روی آورده است و شما اینک در لبه پرتگاه آن قرار گرفته اید نجات بخشیم. از نگون بختی و فتنه ای که هر کس مرگش فرا رسیده باشد در آن نابود می گردد و آن کس که به آرزوی خویش رسیده باشد، از آن دور می ماند.
و آن فتنه، نشانه (ای از نشانه های) نزدیک شدن جنبش ماست و پخش نمودن خبر آن به دستور ما، بوسیله شماست. خداوند نور خود را، گر چه شرک گرایان را، خوش نیاید، کامل خواهد گردانید.
نامه امام مهدی و شیخ مفید : از برافروختن و شعله ور ساختن آتش پرشراره جاهلیت که گروههای اموی مسلک، آن را برافروخته و گروه هدایت یافتگان را بوسیله آن می ترسانند، به سپر دفاعی تقیه پناه برده و بدان چنگ زنید! من نجات آن کسی را تضمین می کنم که در آن فتنه برای خود، موقعیت و جایگاهی نجوید و در انتقاد و عیبجویی از آن به راهی خداپسندانه گام سپارد.
از رویدادی که به هنگامه فرا رسیدن جمادی الاول امسال روی خواهد داد، عبرت آموزید و از خواب گرانی که شما را ربوده است، برای رخداد سهمگین از آن بیدار شوید. بزودی نشانه ای روشن از آسمان و نشانه ای روشن از زمین پدیدار خواهد گشت.
در شرق عالم، رویدادهای اندوهبار و دلهره آور رخ خواهد گشود و آنگاه گروههایی که از اسلام بیرون رفته اند، بر عراق سلطه خواهند یافت. بر اثر سیاست ناهنجار آنان، مردم دچار تنگی معیشت و روزی می شوند و پس از مدتی بر اثر نابودی استبدادگری بدکار، رنجها و دردها برطرف خواهد شد و آنگاه پرواپیشگان درست اندیش و شایسته کردار، از نابودی او شادمان خواهند شد.
نامه امام مهدی و شیخ مفید : مردمی که از نقاط مختلف کره زمین به زیارت خانه خدا می روند هر چه بخواهند در دسترس آنان قرار خواهد گرفت و ما در آسان ساختن سفر حج آنان مطابق دلخواهشان نقش و موقعیت ویژه ای خواهیم داشت که در پرتو نظم و تدبیر و انسجام، آشکار می گردد.
از این رو هر یک از شما باید با همه وجود و امکانات به کارهایی بپردازید که او را به دوستی ما نزدیک می سازد و از کارهایی که ناخوشایند و موجب خشم و ناراحتی ما می گردد، به شدت دوری جویید، چرا که فرمان ما بطور ناگهانی فرا می رسد، در شرایطی که بازگشت و توبه سودی نبخشیده و پشیمانی از گناه و زشتکاری، او را از کیفر عادلانه ما، رهایی نخواهد داد.
خداوند، راه رشد و رستگاری را به شمایان الهام بخشد و وسایل پیروزی به مهر و لطف خویش، برایتان فراهم آورد.
هان ای برادر پرمهر و پراخلاص و باصفای در محبت! و ای یار و یاور باوفای ما! این نامه ما بسوی توست، خداوند به چشم بیدارش که هرگز آن را خواب نمی گیرد، تو را حفظ کند، این نامه را نگهدار و آنچه را برایت نگاشته ایم به کسی نشان مده و هیچ کسی را از محتوای آن آگاه مساز و آنچه در این نامه است تنها به افراد مورد اعتماد خویش بازگو و به خواست خداوند پیروان ما را به عملکرد بر طبق محتوای آن، سفارش کن و درود خدا بر محمد و خاندان پاک و پاکیزه اش باد!

اطلاعات بشتر درباره نامه امام مهدی و شیخ مفید را دریافت کنید.

درباره ی اسماعیل سحاب

همچنین ببینید

ویژگی‌های دانشجوی منتظر چیست؟

ویژگی‌های دانشجوی منتظر چیست؟

چکیده: با نگاهی گذرا به آیات و روایات راجع به ویژگیهای انسان منتظر استفاده می‏شود …

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس