معماری
خانه / اهل بیت (ع) / امام مهدی (عج) / گستردگی حکومت امام مهدی علیه السلام

گستردگی حکومت امام مهدی علیه السلام

از روایاتِ مربوط به حضرت مهدى (علیه السلام) استفاده مى شود که حکومت جهانى آن حضرت از فرمانروائى سلیمان و ذو القرنین (علیه السلام) با عظمت تر است . برخى روایات بر این موضوع صراحت دارند ، مانند روایتى که از امام باقر (علیه السلام) نقل شده که فرمود : ” قلمرو فرمانروائى ما از فرمانروائى سلیمان بن داوود و سلطنت ما از سلطنت او بزرگتر است ” . روایت بعدى حاکى از این است که ابزار و وسائلى در اختیار آن حضرت خواهد بود که در اختیار ذو القرنین نبوده است . بعلاوه بر اساس روایات ، میراث تمام پیامبران و از جمله میراث سلیمان در اختیار او قرار دارد و دنیا نزد او همچون کف دست او خواهد بود .

 

گستردگی قلمرو امام زمان(عج)

قلمرو حکومت حضرت سلیمان (علیه السلام) از یک طرف شامل فلسطین و سرزمین شام بود اما مصر و ماوراى آن یعنى قاره آفریقا را در بر نمى گرفت ، از سمت دیگر یمن را در بر مى گرفت ولى به هند و چین و سایر کشورهاى آن منطقه نمى رسید . حتى طبق روایات شهر استخر واقع در جنوب ایران نیز خارج از حیطه فرمانروائى سلیمان بوده است ، در حالیکه حکومت حضرت مهدى (علیه السلام) سراسر جهان را فرا مى گیرد بگونه اى که هیچ مکانى نمى ماند مگر آنکه در آن شهادت به یگانگى خدا و گواهى به رسالت پیامبر (صلى الله علیه وآله) داده شود و روى زمین ویرانه اى نماند مگر آنکه آباد گردد . علاوه بر آن ، امکاناتى که در اختیار امام زمان (علیه السلام) است بیش از امکاناتى است که خداى سبحان در اختیار حضرت سلیمان قرار داد چه آنهائى که معجزه آسا و با عنایت الهى در اختیار وى قرار مى گیرد و چه آنهائى که به خاطر پیشرفت علوم و ه بردارى از امکانات طبیعى به دست مى آید .

حکومت امام مهدی

اما از نظر دوران حکومت ، طبق روایات و گفته مورخان فرمانروائى سلیمان (علیه السلام) حدود نیم قرن طول کشید و پس از وفات او در سال ۹۳۱ قبل از میلاد ، حکومتش به انحراف گرائید و دچار دو دستگى شد و بین دو بخش قدس و نابلس جنگ درگرفت . اما حکومت جهانى حضرت مهدى (عج) چه در زمان حیات آن حضرت و چه پس از او تا پایان دنیا استمرار خواهد داشت و دولتى بعد از دولت او برپا نخواهد شد و به احتمال زیاد فرزندان او که ادامه دهندگان راه آن حضرتند به حکومت مى رسند ، سپس بعضى پیامبران و امامان اهل بیت (علیهم السلام) به دنیا باز مى گردند و تاپایان این جهان حکمرانى مى کنند .

خلاصه
گستردگی حکومت امام مهدی علیه السلام
نام مقاله
گستردگی حکومت امام مهدی علیه السلام
توضیحات
از روایاتِ مربوط به حضرت مهدى (علیه السلام) استفاده مى شود که حکومت جهانى آن حضرت از فرمانروائى سلیمان و ذو القرنین (علیه السلام) با عظمت تر است
نویسنده
منتشر کننده
عطر نرگس

درباره ی فاطمه آزادی

همچنین ببینید

فرود عیسی بن مریم از آسمان به زمین

ویژگی های دوران ظهور

سایت عطر نرگس با استناد به کتاب علامه کورانی ویژگی های دوران ظهور را بدین …

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس